In any organisation, the giving of awards for services rendered is a pleasing duty. Within Oxfordshire, County Badges may be awarded to players. These can also be awarded by the full County Committee to members of the County Union who have rendered outstanding service to the game within the County. Award ties may also be awarded for outstanding service. The full County Committee can also grant Honorary Life Membership, the highest honour which it can give and only rarely awarded.

Honorary Life Membership

The following have been awarded Honorary Life Membership:
CW Baldwin, MM Boddington, D Bosley, J Bosley, KM Bumpass, AG Butler, N Cole, AWN Cooke, KCW Cox, C Eason, GH Field, FJ Fowler, BC Gadney, C Gowan, P Hall, HT Lewendon, R Martin, S A Miller, PE Murphy, VM Murphy, HR Norman, RJ Northcote-Green, CJ O’Connell, SE Oswin, HW Phillips, AD Pickering, LC Plummer, Major-Gen FWH Pratt, JC Purnell, NK Robinson, J Smith, Dr W Stobie, PJ Stone, DN Thomas, K Turner, TA Wamock, RE Westell

Oxfordshire RFU Tie

The following have been awarded the Oxfordshire RFU Tie for services to Oxfordshire Rugby Football:
(The award ties are presented for outstanding service to the county)

W Allen, CW Baldwin, DM Bosley, KM Bumpass, N.Cole, AWM Cooke, LR Evans, D Hipkiss, CPG. Gregan, BL Flanders, I Kempson, P Hall, R Martin, PE Murphy, VM Murphy, NK Robinson, J Smith, PJ Stone.

County Badges

The following have been awarded County Badges for services to Oxfordshire Rugby Football:

W Allen, AW Archer, S Atkinson, Mrs M Bagnall, C W Baldwin, C D Barton-Milton, V Baskerville, PE Borton, D Bosley, J Bosley, CH Bowsher, B Bumpass, K M Bumpass, GR Burden, K Butlin, M Cann, RS Chaddock, TF Chalmers, N Castle, EE Church, N Cole, AWM Cooke, A Cooper, R Cosier, TAT Cox, A Cripps, N Crossley, D Crump, A Davies, B. Davies, WJD Deans, VP Dive, N H C Dorn, CT Ede, BLW Eeles, JH Egan, JD Fitzpatrick, BL Flanders, C Friend, A Garside, FW Grant, LJ Green, CPG Gregan, C Gregory, R Grimshaw, K Haddock, S Halson, K Hall, P Hall, P Hanley, DF Harvey, DT Haskins, E Harris, C Hayes, C Healy, K.W Hearn, JRM Higgins, M Hoare, WAB Hobbs, AR Hodson, TL Howie, JWR Humphries, M Jack, T Jeffery, C Jenkins, D Jones, GR Jones, J Kennedy, B Kentish, I Kempson, P King, A Knowles, AG Lewington, SW Lewington, EE Lewis, RJ Liebermann, Mrs JJ Llewellyn, Mrs FM Long, GFT McClusky, NJ MacMillan, RL Martin, P Matthews, KJ Messer, D G Morgan, P E Murphy, V M Murphy, H E Organ, G E Parker, T R Parker, T D Rees, W O Reid, E J Robins, K H Robinson, NK Robinson, JT Russ, I C Saunders, ME Seymour, RJ Simms, DP Stevens, HA Stevens, T Stevens, R Song, M Thomas, Dr P Tooley, G K Tozer, D Trower, G Tucker, HW Upwood, R Walsh, J. Walters, GD Webb, LL Wheal, S Wheeler, A Wilkinson, R Williams, FR Wylie.

County Badges and Caps

The following have been awarded County Badges and Caps after representing the County in a minimum of 12 matches:

J Allen, C Acaster, T Atkinson, P Avery, DF Bagnall, A Barraclough, DWG Barret, M Bath, GE Beesley, D Bosley, G Bowen, J Brearly, JT Buckland, C Burrows, AG Butler, B Butler, MF Bye, J Cathcart, A Cawston, S Chadbone, C Champion, RP Cloke, AJC Cochrane, TR Cooper, A Court, RJ Court, MJ Cox, DH Darcus, W Davidson, R Davies, D Dedrick, RG Deeley, N Dudding, A Dunn, RE Early, E Ede, A Edney, RL Evans, C Fairbrother, KCH Field, R Fox, I Gale, FWD Galloway, S Gamester, D Ginger, MA Girling, EJH Gould, F Gratwohl, D Green, M Groom, AP Hallett, RJ Hance, AR Harrington, JS Harwood, J Hazeldine, D Hebden, S Henderson, RA Herbertson, I Heywood, E Holley, C Hooker, A Hooper, G Horner, DW Howard, ACB Hurst, M Hutchins, D Jackson, A Iacono, R James, W James, A Jenkins, K Jenkins, O Jenkins, MR Jones, P Jones, DS Kilgour, RK King, A Layton, P Lewendon, G Lewis, J Lewis, DG Lloyd, G Mackenzie, J Maciejewski, WEV Mallins, AP Mallet, B Mallett, JC Marshall, P Maton, S Matthews, J Mawle, JF Mawle, AW Maxton, A Mears, J Mitchelmore, BA Moffatt, JB Moffatt, SK Mulligan, B Nicholl, D Nolan, P O’Leary, J Orwin, D Osbourne, MS Palmer, MJ Parsons, AJ Payne, AD Pickering, CJ Pickford, DH Pitt, CM Price, D Ramsay, I Ray, EL Richards, D Rosborough, GFG Russell, R Rhymes, E Sandbach, R Shaw, PC Sibley, MS Simmie, GB Skates, J Smith (Banbury), J Smith, D Spencer, A Staples, NC Starmer-Smith, WDK Stobie, PJ Stone, N Street, A Tapper, RP Tapper, D Taylor, J Taylor, M Thomas, ETF Walters, JM Walters, G Warrington, F Webb, G Webb, J Winpenny, R Williams, S Williams, G Windsor-Lewis, AJ Wing, W Wood, R Woodward, C Wright, I Wright.

County Badges for School Rugby

The following have been awarded County Badges for services to schools rugby:

J Ainley, DF Burgess, G Horner, D Jones, A Lewington, S Pether, JB Poxon, PE Richardson.

Volunteer Ties and Scarves

The following have been awarded the Oxfordshire RFU Ties and Scarves for services to Oxfordshire Rugby Football:

Ties
D Alonzi, P Chrisp, T Abernethy, S Atkinson, S Beachan, D Bosley, J Brodley, T Boycott-Brown, BJ Bumpass, KM Bumpass, N Burman, G Butler, K Cannock, B Caudle, J Cant, A Clarke, N Cole, AWN Cooke, R Cosier, T Cripps, D Crump, B Davies, V Davies, A Dawson, D Fell, M Gardner, CPG Gregan, A Grounds, A Highton, R Holt, P Hunt, T Jeffries, R Kay, D Kenyon, C Kimber, M Kirwin, D Jones, K. Lewis, D Lakin, M Hoare, RJ Makepiece, P Mathews, G McMeeken, G Merry, S Miller, R Mitchelmore, L Morgan, K Nash, T Nash, S Parslow, M Perris, A Unsworth, P Richmond, P Roblin, I Rumble, J Sevier, R Shaw, D Stevens, C Stone, M Street, C Tipler, S Vickers, G DaLuz Vieira, D Walkden, M Walker, R Walsh, M Williams, D Witts, W Young.

Scarves
M Bailey, J Bosley, L Boys, A Bumpass, C Bradbrook-Taylor, K Caudle, B Dennick, K Honner, R Kenyon, G Mathews, J McLure, R Murphy, J Shaw, W Spencer.